11 miejsc które powinieneś odwiedzić będąc w Zamościu

Zamość jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Zamość został założony w 1580 roku przez kanclerza i hetmana Jana Zamoyskiego i jest przykładem idealnego miasta renesansowego, w którym każdy element ma swoje znaczenie i harmonijnie łączy się z resztą.

 

W tym artykule przedstawimy Ci 11 największych atrakcji, które warto zobaczyć, odwiedzić lub przeżyć w Zamościu.


11 


Rynek Wielki w Zamościu - serce miasta

 

Jeden z najpiękniejszych placów w Polsce. Jednocześnie najbardziej charakterystyczne miejsce w Zamościu. Główny punkt każdej wyprawy do naszego miasta. Został zaprojektowany przez włoskiego architekta Bernardo Morando jako plac reprezentacyjny. Rynek Wielki w Zamościu to idealny kwadrat o powierzchni 1 ha otoczony kamienicami z arkadami. 

 

Nad zamojskim rynkiem góruje wzniesiony w XVI wieku Ratusz. Charakterystyczne elementy Ratusza w Zamościu to 52 metrowa wieża zegarowa oraz wachlarzowe schody. 

 

Reprezentacyjny charakter Rynku widoczny jest do dziś. Na Rynku Wielkim odbywają się najważniejsze wydarzenia kulturalne miasta. W kamienicach otaczających Rynek Wielki znajdują się liczne restauracje oraz hotele. 

 

Zdjęcie ratusza i kamienic w Zamościu, zabytkowa architektura

Ratusz w Zamościu 


10 


Trasa Turystyczna Nadszaniec - szlakiem obrońców Twierdzy Zamość

 

Jest to liczący około pół kilometra podziemny spacer. Prowadzi podziemnymi korytarzami, galeriami strzelniczymi i kazamatami. Zwiedzający mają szansę zapoznać się z historią fortyfikacji Zamościa oraz znaleźć się w sytuacji dawnych obrońców miasta. Nadszaniec to wyjątkowy przykład XIX wiecznej architektury obronnej. Bilet na trasę uprawnia do wejścia na taras widokowy, z którego rozciąga się malownicza panorama miasta. Więcej informacji dotyczących zasad zwiedzania fortyfikacji pod numerem telefonu 84 638 52 56.

 

Fortyfikacje Zamościa, nadszaniec, bastion, rekonstrukcja Tytuł:

Widok na Nadszaniec


9


"Zbyrczyk" Obóz wojskowy w Nadszańcu - wystrzel z armaty!

 

Jest to zdecydowanie atrakcja dla dużych i małych dzieci. Obóz znajduje się na tarasie widokowym Nadszańca. Znajdziesz tutaj możliwość strzału z armaty. Jest to niezapomniane doświadczenie, które dostarczy wielu emocji i adrenaliny. Istnieją trzy rodzaje armat do wyboru: mała, średnia i duża. Koszt jednego wystrzału, w zależności od wielkości armaty to 70-150 PLN.

 

Oprócz strzelanie z armaty w tym miejscu znajduje się strzelnica łucznicza. To świetna okazja, aby spróbować swoich sił i sprawdzić swoje umiejętności w strzelaniu z łuku. Dodatkowo wybijesz dukat Stefana Batorego. Jest to unikalna okazja do zrobienia sobie pamiątkowego medalu, który będzie piękną pamiątka z wizyty w Twierdzy Zamość. 

 


8


Wypożycz rower i zwiedzaj Zamość w nietypowy sposób.

 

Wypożyczalnie rowerów w Zamościu oferują rowery dla dzieci i dorosłych. Istnieją wyznaczone ścieżki rowerowe, które prowadzą przez najciekawsze miejsca miasta. Zwiedzanie Zamościa rowerem to wspaniałe połączenie aktywności fizycznej i relaksu. To idealna opcja dla tych, którzy chcą zobaczyć miasto w nietypowy sposób i pozwolić sobie na chwilę wytchnienia w pięknym otoczeniu.

 

Park miejski to idealne miejsce na rozpoczęcie rowerowej przygody. To piękny park z dużą ilością drzew, kwiatów i trawników, gdzie można odpocząć i zrelaksować się. W samym centrum parku znajduje się  kawiarnia, gdzie można odpocząć i zregenerować siły. 

 

Fortyfikacje Zamościa to następne zabytkowe miejsce, które warto zobaczyć rowerem. Zamość był kiedyś ważnym punktem obrony na granicy Polski, a pozostałości fortyfikacji do dziś przyciągają turystów z całego świata. Można tu zobaczyć bastiony, kurtyny, fosę oraz Bramę Lubelską - jedną z najważniejszych bram w obronie miasta.

 

Zalew miejski to kolejny przystanek rowerowej wycieczki po Zamościu. Jest to malownicze miejsce, gdzie można odpocząć od zgiełku miasta i zrelaksować się na świeżym powietrzu. Na brzegu zalewu znajduje się wiele ławek, gdzie można usiąść i cieszyć się pięknymi widokami.

 

Ścieżki rowerowe nad zalewem w Zamościu, trasa rowerowa, przyroda

Ścieżka rowerowa nad zalewem w Zamościu 

Zamojski zalew, miejsce wypoczynku, rekreacja, przyroda

Widok na zalew w Zamościu


7


Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Zamościu.

 

Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Zamościu to piękna świątynia, która stanowi jeden z najważniejszych zabytków miasta. Znajduje się na zamojskim Starym Mieście, a konkretnie w jego wschodniej części. Świątynia została wzniesiona około połowy XVII wieku. 

 

W kościele Zwiastowania NMP w Zamościu odbywają się regularne nabożeństwa oraz koncerty organowe, które przyciągają wielu miłośników muzyki sakralnej. W ostatnich latach kościół przeszedł kilka remontów i prac konserwatorskich, które miały na celu zachowanie jego piękna na długie lata. Dzięki tym pracom, świątynia prezentuje się wspaniale i zachwyca turystów z całego świata, którzy odwiedzają Zamość.

 

Zwiedzanie kościoła Zwiastowania NMP

Widok od Placu Wolnośći

Kościół Zwiastowania NMP - najcenniejszy zabytek miasta

Widok od ulicy Żeromskiego


6


Park miejski w Zamościu - zielony raj w centrum miasta

 

Park powstał w XIX wieku i od tamtej pory stanowi miejsce wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców Zamościa oraz odwiedzających miasto turystów. Park zajmuje powierzchnię ponad 26 hektarów i składa się z wielu alejek, dróżek, stawów i mostków, które tworzą malownicze krajobrazy. 

 

Park Miejski to idealne miejsce na spacer, jogging lub relaks w otoczeniu przyrody. Wiele osób odwiedza park, aby wypocząć na trawie, zaczytać się w dobrej książce, czy po prostu pooglądać piękno przyrody i zwierząt, które żyją w parku. Dla najmłodszych park oferuje plac zabaw i staw z łabędziami oraz kaczorami, które przyciągają ich uwagę. W Parku Miejskim znajduje się jeden z naszych apartamentów. Więcej informacji o apartamencie Kropla Mleka w tym miejscu.

 

Park miejski w Zamościu, widok na budynek Kropka Mleka, zielone trawniki, drzewa

Na zdjęciu Park Miejski w Zamościu i budynek Kropli Mleka


5


Katedra Zamojska 

 

Propozycja dla fanów zwiedzania obiektów sakralnych. Katedra Zamojska została ufundowana przez założyciela miasta Jana Zamojskiego. Została wybudowana według projektu włoskiego architekta Bernardo Morando. Jej wymiary wynoszą: 45 m długości i 30 m szerokości. Nawiązują one do wymiarów ówczesnego Zamościa i są równe jego 15-krotnemu pomniejszeniu.

 

Przy katedrze (po jej północnej stronie) wznosi się późnobarokowa dzwonnica, wybudowana w II połowie XVIII wieku. W sezonie letnim dzwonnica udostępniona jest dla zwiedzających i stanowi atrakcyjny punkt widokowy na Stare Miasto. Jeśli jesteś zainteresowany wejściem na punkt widokowy zadzwoń pod numer telefonu 516 281 035. 

 

Zdjęcie katedry w Zamościu z wieżą i dzwonnicą

Katedra Zamojska oraz punkt widokowy 


4


Synagoga w Zamościu 

 

Została zbudowana w 1610 roku i jest jednym z najcenniejszych zabytków kultury żydowskiej w Polsce. Synagoga służyła jako miejsce modlitwy dla zamojskiej gminy żydowskiej i stanowiła ważny element życia religijnego miasta. 

 

Budynek synagogi w Zamościu charakteryzuje się piękną architekturą i jest wyposażony w wiele cennych elementów. W synagodze znajduje się też wiele pamiątek związanych z historią zamojskich Żydów, w tym stare księgi modlitewne, kielichy i korony torowe. 

 

Obecnie Synagoga zarządzana jest przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, która udostępnia obiekt dla zwiedzających.

 

Synagoga w Zamościu, historyczne miejsce, kultura żydowska

Widok na synagogę w Zamościu 


3


Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał Zamość

 

Muzeum Arsenał w Zamościu to jedno z najważniejszych miejsc dla miłośników historii, militariów i broni. Zlokalizowane w zabytkowym budynku dawnego arsenału. Muzeum prezentuje bogaty zbiór broni, uzbrojenia, mundurów i innych artefaktów związanych z historią wojskowości.

 

W muzeum znajduje się wiele cennych eksponatów. Broń palna z różnych epok, zbroje rycerskie, a także sztandary i mundury wojskowe. Wystawa składa się z kilku sal tematycznych, poświęconych m.in. historii polskiego oręża, militariom z różnych epok oraz tradycjom rycerskim.

 

Dziś budynek muzeum jest jednym z najpiękniejszych zabytków Zamościa i przyciąga uwagę turystów z całego świata.

 

Budynek Muzeum Arsenał w Zamościu, dzieła sztuki, wystawy

Budynek Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał w Zamościu 


2


Orkiestra Symfoniczna w Zamościu

 

Orkiestra Symfoniczna w Zamościu to miejsce numer jeden dla miłośników muzyki klasycznej i symfonicznej. Zespół tworzą wybitni muzycy, którzy tworzą niezapomniane koncerty.

 

Repertuar orkiestry to przede wszystkim klasyczna muzyka symfoniczna, ale zespół wykonuje także utwory z innych gatunków, takich jak muzyka filmowa czy muzyka popularna. Dzięki temu koncerty orkiestry są dostępne dla szerokiej publiczności, nie tylko dla miłośników muzyki klasycznej.

 

Odwiedzenie koncertu Orkiestry Symfonicznej w Zamościu to wspaniała okazja do przeżycia niezapomnianych chwil i odkrycia nowych, fascynujących brzmień muzyki. To doskonały sposób na spędzenie wieczoru w towarzystwie muzyki na najwyższym poziomie.

 


1


Rotunda Zamojska 

 

Rotundę Zamojską trudno nazwać atrakcją jednak jest ważnym miejscem na mapie Zamościa. Rotunda to dziewiętnastowieczna budowla, zbudowana w latach 1825-1831. W czasie II wojny światowej spełniała rolę zamojskiej placówki gestapo.

 

W tym czasie pełniła funkcję więzienia śledczego, obózu przejściowego oraz miejsca egzekucji. Szacuje się, że w Rotundzie zginęło od sześciu do ośmiu tysięcy ludzi. Z woli mieszkańców miejsce to zostało upamiętnione jako Pomnik Męczeństwa Zamojszczyzny. 

 

Zamojska Rotunda i cmentarz, pamięć o historii i ludziach

Cmentarz obok Rotundy 

Zamojska Rotunda i cmentarz

Aleja prowadząca do budynku Rotundy